Augļu koku kaļķošana.
Dārzs ziemā
Kā izvēlēties stādus?
Laikā, kad visapkārt viena pēc otras uzzied pavasara puķes, kad veikalos un tirgos podos un kastītēs var ieraudzīt arvien vairāk ziedu, dārzeņu un košumaugu stādu, ir grūti noturēties un nenopirkt kādu no tik vilinoši salapojušajiem augiem.
Ja, krītot kārdinājumā, tomēr gadās neplānoti kādu augu nopirkt, būs labāk, ja pirms iecerētā auga pirkšanas, ar kritisku aci palūkosieties uz izvēlēto pirkumu. Slimību vai kaitēkļu pārņemts augs, augs, kas cietis audzēšanas, pārvešanas vai uzglabāšanas laikā, pat nonācis labos apstākļos ilgāk aklimatizēsies, sliktāk ieaugs un vēlāk sasniegs savu pilnbriedu un dekoratīvo izskatu. Tāpēc nenāks par ļaunu atcerēties dažus speciālistu padomus.
Sniegpulkstenītes
Grūti iedomāties, ka sīkas savvaļas puķītes varētu būt tik pievilcīgas un izraisīt tādu interesi, ka tā jau robežojas ar zināmu māniju. Rozes, lilijas – karaliskas puķes, taču neviena no tām nav varējusi tik ļoti pārņemt puķu kolekcionāru un selekcionāru prātus, lai izpelnītos tādas mīlestības apzīmējumu, kā fīlija (φιλία – sengrieķu val.). Bet sniegpulkstenītes ir. Un pat populārajā interneta uzziņu vietnē Wikipēdija ir iekļauts vārda Galanthophile (no Galanthus – sniegpulkstenītes nosaukums latīņu valodā un phile – sengrieķu vārda philos – mīlestība) skaidrojums.
Galantofīls ir aizrautīgs sniegpulkstenīšu kolekcionārs, galantofīlija – mīlestība pret sniegpulkstenītēm. Un, lai nu kur, bet Apvienotājā Karalistē ar to ir pārņemts ne viens vien kolekcionārs. Paši briti par šo dīvaino kaislību dažkārt ironizē, sauc to par “sniegpulkstenīšu māniju” un salīdzina ar holandiešu “tulpju trakumu” 17. gadsimtā.
Kā rūpēties par Ziemassvētku eglīti?
Lai dzīva Ziemassvētku eglīte “pārciestu” svētkus, un pavasarī iestādīta turpinātu priecēt jūs vēl daudzu gadus, jaievēro daži noteikumi.
· Atcerieties, ziemā koks ir “aizmidzis” un pielāgojies vēsumam, tāpēc siltās telpās tam nevajadzētu pavadīt vairāk kā nedēļu. Siltumā, koks pamodīsies, atsāks augt, bet vēlāk pārvietots ārpus telpām cietīs no sala – apsals pumpuri vai pat augs nosals pavisam. Visgrūtāk eglītei būs telpās ar centrālapkuri, kur ir sauss gaiss, tāpēc parūpējaties par kociņu īpaši. Telpās ar krāsns apkuri, gaiss parasti ir vēsāks un mitrāks. Tādās eglīte jutīsies daudz labāk.
Kas ir Ziemassvētku egle?
Tradīcija, sagaidot Ziemassvētkus, uzstādīt izrotātu egli aizsākās 15. gs. beigās 16. gs. sākumā Livonijā (tagadējā Latvijas un Igaunijas teritorijā). Precīzi dati par to, kur pirmoreiz Ziemassvētkos tika uzstādīta izrotātā eglīte, nav zināmi, tāpēc par šo godu joprojām cīnās Rīga un Tallina. Taču kopš 16. gs. tradīcija Ziemassvētku priekšvakarā dekorēt kādu mūžzaļu kociņu pakāpeniski izplatījās Eiropā, bet vēlāk arī Amerikā. 20. gs. Ziemassvētku egle kļuva par tradicionālu rotājumu visas lielākājās pasaules pilsētās, un pat valstīs, kur egles neaug, tika veidotas instalācijas no dzīviem augiem vai mākslīgiem materiāliem egles formā.
Vēlās daudzgadīgās ziedētājas
Savulaik Ojārs Vācietis uzrakstīja: “Gads ir balts no abiem galiem un pa vidu zaļš.” Tie, kam ir dārzs, zina, gads sākas ar sniegpulksteņu balto un noslēdzas ar miķelīšu violeto, bet pa vidu ir ne tikai zaļs, pa vidu ir neiedomājama krāsu un toņu bagātība, un arī rudenī dārzs spēj priecēt, ar dzirkstošiem krāsu akcentiem. Ja dārzā atvēl vietu vēlu ziedošajām ziemcietēm, iespējams panākt krāsu bagātību līdz pat pirmajam salam. Zeltslotiņu un rudbekiju dzeltenais, dāliju un asteru ziedu krāsu variācijas, viršu un muķelīšu sārti violetais rudenī dārzu padara neatkārtojami krāšņu.
Virši zili, virši sārti
Tauriņu dārzs
Vasaras puķes
Zilais pavasara mākonītis - vizbulītes.
Vizbulītes (Hepatica) aug visā Ziemeļu puslodē mērenā klimata joslā. Tās iedala divas grupās – ar trīsdaivainām (Triloba) un piecdaivainām (Angulosa) lapām. Latvijā sastopama zilā vizbulīte (Hepatica nobilis) ir ar trīsdaivainām lapām. Savvaļā tā aug saulainās nogāzēs lapukoku mežos, krūmājos, zied ziliem, retāk sārtiem, sarkanīgiem, violetiem un baltiem ziediem.